Navigácia

Ing. Renáta Regecová

O mne

     tel. č.: 053/4491223  na školu, alebo  aj na         rregecova@post.sk

 

 Dôležité adresy, kontaktné tel. čísla:

Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Letná 66, 052 01 Spišská Nová Ves

Tel.kontakt: 053/4423981  Mobil: 0911 010 226   E-mail: ppp-snv(at)stonline.sk

Pracovná doba: od 7.30 do 15.30 hod.

Konkrétne aktivity si možno telefonicky, e-mailom alebo osobne dohodnúť s odbornými zamestnancami CPPPaP Spišská Nová Ves.

 

- Detská linka záchrany 0800 121 212 pondelok až piatok 14:00 - 20:00 hod.

- Linka detskej istoty 0800 500 500 

http://www.modernaskola.sk/ - Rodičovský servis- informácie rôzneho druhu o výchove a vzdelávaní i prijímacom konaní na SŠ.

www.prevenciasikanovania.sk - nový portál pre rodičov a učiteľov, kde nájdete informácie o problémoch detí, rady ako ich riešiť, kontakty na inštitúcie, legislatívu, teóriu a prax, on-line poradňu. Stránka vznikla ako súčasť projektuodbúrania násilia v školách s podporou MŠ SR

http://www.minedu.sk/- portál Ministerstva školstva SR

 

Výchovné poradenstvo

Poruchy správania

 PORUCHY POZORNOSTI 

       Do veľkej „rodiny“ porúch spôsobených oslabením centrálnej nervovej sústavy ( kam patria i vývinové poruchy učenia ), patria poruchy pozornosti s hyperaktivitou ( ADHD ), poruchy pozornosti bez prítomnej hyperaktivity (ADD ).

Charakteristické prejavy ADD, ADHD:

-      malé rozpätie pozornosti, neschopnosť sústrediť sa na práve riešenú
       úlohu, neschopnosť dokončiť začatú úlohu, sledovať priebeh vyučovania, 
       či inštrukcie v domácom prostredí,

-     dieťa sa nechá ľahko rozptýliť vonkajšími stimulmi, nekonroluje svoje prejavy, neobstojí
      v rade, nevie sa hrať potichu, skáče do reči, neuvedomuje si nebezpečenstvo, dôsledky
      svojho konania,

-     nadmerne veľa rozpráva / často odbieha od témy /, dieťa býva často nepokojné a nervózne
      bez zjavnej príčiny, stráca svoje osobné veci, nedokáže si udržiavať poriadok vo svojich
      veciach / napr. na vyučovaní na jeho lavici /.

Všetky uvedené prejavy sa môžu vyskytnúť v najrôznejších kombináciách / taktiež často i v spojitosti s vývinovými poruchami učenia /, v rozmanitej intenzite a závažnosti. Vďaka spomenutým prejavom v správaní  dochádza k narušeniu vzťahov v rodine, ale i vzťahov medzi vrstovníkmi a tak narastá riziko sociálnej izolácie dieťaťa.

 

Prevencia šikanovania

Nový portál, ktorý hovorí a prináša nové informácie o tejto problematike http://www.prevenciasikanovania.sk/

 

Milí žiaci ,

v prípade, že máte pocit ohrozenia Vás alebo kohokoľvek z triedy, školy, obráťte sa na výchovnú poradkyňu, triednu učiteľku alebo ktoréhokoľvek dospelého, ku ktorému máte dôveru. Nečakajte, kým sa situácia zhorší.

 

Vážení rodičia, ak máte podozrenie, že je Vaše dieťa šikanované, neváhajte sa o probléme porozprávať s triednou učiteľkou alebo výchovnou poradkyňou.

Prevencia drogovej závislosti


 
Niekoľko postrehov a rád pre rodičov
 
    Z hľadiska veku dieťaťa si musíme uvedomiť, že už aj dieťa v predškolskom veku je veľmi všímavé a okolie spoznáva jeho priamym pozorovaním. V období mladšieho školského veku sa postupne formuje sebavedomie, charakter, postojem mravné hodnoty. Na pôsobenie negatívnych vplyvov je mimoriadne citlivá puberta / 10. - 15. rokov/. Vo všetkých vývinových obdobiach by rodičia mali mať na mysli, že významným prvkom v prevencii drogových závislostí je výchova prostredníctvom vzoru rodičov. Na základe správania rodičov si už malé dieťa formuje svoje postoje. Dieťa by malo byť dostatočne informované o zdravom spôsobe života a negatívnom účinku drog.
    Rodičia by mali pre dieťa zabezpečiť aktívny a zdravý spôsob trávenia voľného času. Je potrebné neustále podporovať rozvoj sebadôvery dieťaťa, povzbudzovať ho aj pri neúspechoch, naučiť  ho prekonávať prekážky, vytyčovať si reálne ciele, formovať sebadisciplínu  a preberať zodpovednosť za realizované správanie  a jeho dôsledky. Dôležité je, aby dieťa malo stanovené aj povinnosti, ktorých splnenie rodič musí kontrolovať.
V prípade akéhokoľvek podozrenia, že moje dieťa má problém s drogou, prípadne sa začalo pohybovať v problémovej skupine, neváhajte kontaktovať odborníkov/ tr. učiteľku, výchovného poradcu, koordinátora prevencie, pediatra, pracovníkov CPPPaP a pod./. Jednoduchšia je vrátiť sa z kratšej cesty.
 

 

 

Ďakujem a teším sa na Vašu ďalšiu návštevu.
 

 

 

 

 

 

Novinky

Fotogaléria