Navigácia

Inovovaný Školský vzdelávací program

Inovovaný školský vzdelávací program ISCED 1

 

 

 

Inovovaný školský vzdelávací program

 

Všetci sa spolu radi učíme a kráčame životom s Ježišom

pre 1. stupeň ZŠ – ISCED 1

 

Cirkevná základná škola Juraja Sklenára,

Školská 54/55, 053 13 Letanovce

 

 

 

Motto: Všetka múdrosť pochádza od Boha.

Názov programu: Všetci sa spolu radi učíme a kráčame životom s Ježišom

Stupeň vzdelania ISCED 1

Dĺžka štúdia: 4 roky

Vyučovací jazyk: slovenský

Študijná forma: denná

Druh školy: cirkevná

 

Predkladateľ:

Názov: Cirkevná základná škola Juraja Sklenára

Adresa: Školská 54/55, 053 13 Letanovce  

IČO:       31942067

Riaditeľ školy: Ing. Michal Švajka, 0918681296

Zástupkyňa riaditeľa školy: Mgr. Miriam Teplicová, 053/4491223

Ďalšie kontakty: Mgr. Miriam Marušinská, vedúca MZ  

                         Mgr. Ivana Tomiskinová, vedúca PK

 

Zriaďovateľ:

Názov: Rímskokatolícka cirkev, Biskupstvo Spišské Podhradie

Adresa: Spišská Kapitula 9, 053 04 Spišské Podhradie

Kontakty : Mons.ThDr. ICLic. Ján Kuboš, PhD., 

Riaditeľ Diecézneho školského úradu: PaedDr. Maroš Labuda

Platnosť dokumentu od: 01. 09. 2015

Podpis riaditeľa CZŠ Juraja Sklenára, Školská 54/55, 053 13 Letanovce

Zaznamenanie inovácie, zmeny, úpravy:

Revidovanie: 28.8.2016, 28.8.2017, 28.8.2018, 28.8.2019, 28.8.2018, 28.8.2019, 28.8.2020, 28.8.2021, 28.8.2022

Platnosť ŠkVP od 01. 09. 2015

 

 

I. Všeobecná charakteristika školy

1.Veľkosť školy

Cirkevná základná škola Juraja Sklenára v Letanovciach začala svoju činnosť v roku 1992. V školskom roku 2022/2023 má 21 tried a navštevuje ju 357 žiakov. Na I. stupni je 11 tried, na II. stupni 10 tried. Prvý stupeň navštevuje 188 žiakov. V prvom ročníku  sú zaradené 4 triedy v druhom dve triedy, v treťom tri triedy a štvrtom ročníku sú zriadené dve triedy. Školský klub detí tvorí 1 oddelenie. Zároveň má škola  počítačovú učebňu, multimediálnu učebňu, fyzikálnochemickú učebňu, cvičnú kuchynku, telocvičňu, školskú dielňu,  knižnicu, školskú jedáleň, školský pozemok, športové ihriská a sad. Cirkevná základná škola sa nachádza v obci Letanovce, ktorá sa nachádza v národnom parku Slovenský raj.

2.Charakteristika žiakov

Základnú školu navštevujú žiaci priamo z obce Letanovce, z lokality Strelník a z obce Arnutovce. Najväčšiu časť tvoria žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia rómskeho pôvodu. Menšiu časť tvoria žiaci zo SZP obce Arnutovce a pomerne rovnakú časť tvoria aj žiaci z centra obce Letanovce. Doprava žiakov do školy je zabezpečená ako z lokality Strelník tak z obce Arnutovce prostredníctvom autobusu. Lokalita Strelník je vzdialená od školy 4 km, vzhľadom na cestné spojenie. 

3.Charakteristika pedagogického zboru

Priemerný počet učiteľov je vzhľadom na veľkosť školy za posledné roky takmer rovnaký, v tomto školskom roku v škole pracuje 29 pedagógov. Na prvom stupni vyučuje 12 učiteľov, 2 pedagogickí asistenti a 1 vychovávateľka Školského klubu detí. Kolektív učiteľov 1. stupňa tvoria zväčša ženy (83%) s dlhoročnou pedagogickou praxou a overenou odbornou spôsobilosťou. Schopnosti a skúsenosti pedagógov sa odzrkadľujú na výsledkoch žiakov. Na škole pôsobí výchovný poradca, koordinátor prevencie, pre environmentálnu výchovu, manželstva a rodičovstva, finančnej gramotnosti, zdravého životného štýlu, informatiky, metodik CO, kronikár a vedúca knižnice. Pedagógovia školy sú sústredení v predmetovej komisií a metodickom združení, v ktorých sa stretávajú na pravidelných zasadnutiach, vymieňajú a koordinujú si nadobudnuté skúsenosti. Vzdelávaniu pedagógov venuje škola významnú pozornosť. V školskom roku 2018/2019 bol vypracovaný Plán kontinuálneho vzdelávania, v rámci ktorého je vytvorený harmonogram ďalšieho vzdelávania učiteľov, v ktorom sú vytýčené oblasti, v ktorých by bolo potrebné dosiahnuté vzdelávanie pedagógov rozšíriť. Rozšíreniu svojich profesijných kompetencií prispieva aj školská knižnica, ktorá je každoročne dopĺňaná najnovšími pedagogickými publikáciami, odbornými časopismi.

4.Organizácia prijímacieho konania

Zápis do 1. ročníka sa v tomto školskom roku uskutoční v mesiaci apríl. Presný dátum a čas slávnostného zápisu bude včas zverejnený na web stránke školy, vo farskom kostole a na verejných miestach v obciach. Už tradične prebieha zápis na našej škole slávnostnou formou. Uskutočňuje sa v spolupráci s priľahlou materskou školou v Letanovciach a MŠ v Arnutovciach. Zákonný zástupca dieťaťa, ktorý k 1.septembru v danom školskom roku dovŕšilo 6 rokov veku, je povinný aj s dieťaťom zúčastniť sa zápisu. Počas zápisu si deti nenásilne vyskúšajú svoje schopnosti v nenáročných testoch a pohovormi s učiteľkami. Zákonní zástupcovia detí poskytnú ich osobné údaje, zároveň uvedú záujem o pobyt v školskom klube detí. Po zápise obdŕžia rozhodnutie o prijatí.. Zákonný zástupca môže požiadať o odloženie začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky o 1 rok na základe odporúčania odborného zamestnanca príslušného CPPPaP, prípadne pediatra. Riaditeľ školy môže rozhodnúť o odklade začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa aj na návrh materskej školy, ktorú dieťa navštevuje, a na základe predchádzajúceho odporučenia zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, pediatra, a to vždy s informovaným súhlasom zákonného zástupcu. K rozhodnutiu riaditeľa školy je nevyhnutná žiadosť zákonného zástupcu dieťaťa. Prihlášku dieťaťa je možné podať aj elektronicky prostredníctvom webovej stránky školy.

5.Dlhodobé projekty:

  • V roku 2011 sa ukončila rekonštrukcia budovy školy, v ktorej sa vymenili všetky okná za plastové s roletami, vstupné dvere, strechu a so zateplenou fasádou. V interiéri sa vymenili podlahové krytiny a v triedach sa vymenil školský nábytok. V poslednej fáze sa vytvorili 2 moderné triedy s interaktívnymi tabuľami a ozvučením a fyzikálnochemická učebňa.
  • V roku 2012 sa ukončil projekt Modernizácia vzdelávacieho programu

Vedenie školy má v pláne v blízkej budúcnosti:

- Zrekonštruovať postupne všetky WC

 - altánok

Aktuálne informácie o aktivitách školy sú pravidelne zverejňované na webovej stránke školy, na informačných tabuliach a nástenkách.

Budovanie priateľskej atmosféry medzi žiakmi navzájom podporujú rôznymi aktivitami – zapojením do záujmovej činnosti, pestovaním priateľských vzťahov aj v mimovyučovacom čase napr. exkurziách, návšteve divadelných a filmových predstavení, športových podujatiach.

Do povedomia žiakov, rodičov a verejnosti sa postupne dostáva separovanie  papiera a plastov pod vedením koordinátorov environmentálnej výchovy.

Zriadením žiackeho parlamentu sa monitorujú problémy školy očami žiakov, prijímajú sa návrhy na zlepšenie.

6. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní V škole sú vytvorené bezpečné a zdraviu vyhovujúce podmienky v priestoroch na vyučovanie aj oddych. Tieto sa udržiavajú a vylepšujú. Škola má vypracovaný vnútorný školský poriadok pre žiakov a pracovný poriadok pre zamestnancov. Pravidelne začiatkom školského roka prebieha poučenie žiakov a zamestnancov školy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, o pravidlách správania sa v škole, v špeciálnych odborných učebniach, v telocvični a pri ceste do školy. Poučenie je zaznamenané v triednej pedagogickej dokumentácii. Taktiež robíme poučenie i pred každou hromadnou akciou. Zároveň sa uskutočňujú pravidelné školenia zamestnancov školy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a proti požiaru, pravidelné kontroly bezpečnosti a ochrany zdravia a odstraňovanie nedostatkov podľa výsledkov revízií. Je zavedená evidencia žiackych a pracovných úrazov. Školenia zamestnancov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a proti požiaru vykonáva profesionálny externý zamestnanec. Pri organizovaní výletov, exkurzií, výcvikov, ako aj iných súčastí výchovno-vzdelávacej činnosti (škola v prírode, plavecký výcvik, lyžiarsky výcvik, vychádzka...) vychádzame z platnej legislatívy (vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 320/2008 Z. z. o základnej škole v znení vyhlášky č. 224/2011 Z. z.), dôležitou podmienkou je informovaný súhlas zákonného zástupcu žiaka. Škola vedie evidenciu žiackych a pracovných úrazov. Má lekárničky vybavené podľa predpisov na dostupných miestach, kontakty na rýchlu zdravotnú pomoc, linku dôvery, políciu. V škole a v celom jej areáli je zákaz fajčenia, užívania alkoholických nápojov a iných omamných látok. Každý žiak je povinný mať v škole hygienické vrecúško s toaletnými potrebami. V blízkosti školy pôsobí detská lekárka, ktorá sa pravidelne stará o zdravie žiakov a dospelých. Aj v budúcnosti bude škola spolupracovať s týmto zariadením a vychádzať v ústrety pri uskutočňovaní rôznych zdravotných podujatí.

 

II. Charakteristika školského vzdelávacieho programu

1. Pedagogický princíp školy

Dlhodobé úlohy:

  • Výchovno-vzdelávaciu činnosť smerovať k príprave žiakov na život s Bohom, ktorý od nich vyžaduje, aby boli schopní kriticky a tvorivo myslieť, rýchlo a účinne riešiť problémy.
  • Pripraviť človeka rozhľadeného, vytrvalého, schopného kooperovať a pracovať v tíme, schopného sebamotivácie k celoživotnému vzdelávaniu.
  • Dosiahnuť zvýšenie gramotnosti v oblasti IKT žiakov.
  • Zabezpečiť kvalitnú prípravu žiakov v cudzích jazykoch so zreteľom na možnosti školy, so zameraním na komunikatívnosť a s ohľadom na schopnosti jednotlivých žiakov.
  • Formovať u žiakov kresťanský život, tvorivý životný štýl, vnútornú motiváciu, emocionálnu inteligenciu, sociálne cítenie a hodnotové orientácie.
  • Vychovávať žiakov v duchu kresťanských princípov.
  • V spolupráci s rodičmi žiakov vychovať pracovitých, zodpovedných, morálne vyspelých a slobodných ľudí.
  • Ciele výchovy a vzdelávania 
    • nadobudnúť potrebné vedomosti a zručnosti,
    • vedieť ich vždy správne použiť,
    • rozvíjať kľúčové spôsobilosti - komunikačné spôsobilosti, matematická gramotnosť a gramotnosť v oblasti prírodných vied a technológií, spôsobilosti v oblasti digitálnej gramotnosti (informačno - komunikačné technológie), spôsobilosti učiť sa učiť sa, riešiť problémy, ďalej sú to osobné, sociálne a občianske spôsobilosti, spôsobilosť chápať kultúru v kontexte a vyjadrovať sa prostriedkami danej kultúry.
    • viesť žiakov ku komunikatívnosti, flexibilnosti, tvorivosti,
    • učiť ich vyhľadávať informácie,
    • vedieť prezentovať svoju prácu, vedomosti a spôsobilosti. Ďalšie ciele:
    • posilniť úlohu a motiváciu učiteľov, ich profesijný rast,
    • podporovať talenty, osobnosť a záujmy každého žiaka,
    • skvalitniť spoluprácu s rodičmi, verejnosťou a inými školami aj v zahraničí,
    • zaviesť nové formy a metódy práce.

 

2. Zameranie školy a stupeň vzdelania

Základná filozofia školy: dôraz na efektívne, tvorivé a humánne vyučovanie predmetov, vzdelávanie pre život s Ježišom

Silnými stránkami školy sú:

- pedagogickí zamestnanci,

- postavenie školy v rámci farnosti, obce a okresu

- veľký záujem rodičov o školu,

- rozmiestnenie žiakov na stredné školy a odborné školy podľa záujmu,

- prezentácia školy na verejnosti v rámci dediny a okresu

 - dobrá klíma školy medzi žiakmi i medzi učiteľmi

-žiacky parlament, vianočná akadémia

- exteriér školy,

- zlepšujúce sa materiálno-technické vybavenie školy.

Oblasti, v ktorých je potrebné úroveň výchovy a vzdelávania zlepšiť:

- skvalitniť prácu s nadanými a talentovanými žiakmi,

- zefektívniť spoluprácu s rodičmi,

- viac zapájať žiakov do rôznych súťaží,

- motivovať učiteľov pri vypracovávaní projektov,

- venovať sa žiakom v mimovyučovacom čase,

- rozvíjať sebaúctu a úctu k iným.

 

Stupeň vzdelania

Program primárneho vzdelávania (1. stupňa základnej školy) má zabezpečiť hladký prechod z predškolského vzdelávania a z rodinnej starostlivosti na školské vzdelávanie prostredníctvom stimulovania poznávacej zvedavosti detí, vychádzajúcej z ich osobného poznania. Východiskom sú aktuálne skúsenosti žiaka, vedomosti, pojmy a záujmy, ktoré sú rozvíjané podľa jeho reálnych možností tak, aby sa dosiahol pevný základ pre jeho budúci akademický a sociálny úspech. Program je založený na princípe postupu od známeho k neznámemu pri nadobúdaní nových skúseností z pozorovania a zažitia aktivít a udalostí, ktoré sú spojené so životom dieťaťa a s jeho bezprostredným kultúrnym a prírodným prostredím. V tomto veku je pre deti dôležitá programová možnosť získať vlastnými aktivitami bohaté skúsenosti a zážitky prostredníctvom hry a učenia v skupine rovesníkov. Osobitne významné je aj poskytovanie možností rozvíjať si potrebu vyjadrovať sa a realizovať sa prostredníctvom slov, pohybov, piesní a obrazov, čo je významný základ pre rozvoj gramotnosti Základom je priateľská a ústretová klíma, ktorá podnecuje žiakov k spontánnemu a tvorivému poznávaniu, konaniu, hodnoteniu a dorozumievaniu a podporuje celostný rozvoj ich osobnosti.

Program primárneho vzdelávania má pripraviť žiakov na samostatnú prácu i na prácu v skupinke, aby každý z nich získal pevný základ spoločného poznania a zároveň osobnej skúsenosti z vzájomného ohľadu, uznania a úcty. Vzdelávanie na prvom stupni je organizované tematicky s prirodzeným začlenením integratívnych predmetových prvkov, čím sa vytvára základ pre nižšie sekundárne vzdelávanie (ktoré už uplatňuje špecifickejší predmetovo-disciplinárny prístup).

Súčasťou cieľového programu je aj včasná korekcia prípadných znevýhodnení (zdravotných, sociálnych a učebných) a rozpoznanie, resp. podchytenie špecifických potrieb, záujmov a schopností (vrátane nadania a talentu) žiakov. Dôležité je podchytenie žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami. (včasná depistáž, diagnostika a korekcia prípadných znevýhodnení). Hodnotenie žiakov je postavené na plnení konkrétnych a splniteľných úloh, je založené prevažne na diagnostikovaní a uplatňovaní osobného rozvoja žiaka. Každý žiak musí mať možnosť zažívať úspech a musí vedieť, že chyby a ich odstraňovanie tiež napomáhajú k jeho rozvoju.

 

3. Ciele primárneho vzdelávania

Primárne vzdelávanie poskytuje východiskovú bázu pre postupné rozvíjanie kľúčových spôsobilostí (kompetencií) žiakov ako základu všeobecného vzdelania prostredníctvom nasledujúcich cieľov:

- poskytnúť žiakom bohaté možnosti vedeného skúmania ich najbližšieho kultúrneho a prírodného prostredia tak, aby sa rozvíjala ich predstavivosť, tvorivosť a záujem skúmať svoje okolie,umožniť žiakom spoznávať svoje vlastné schopnosti a rozvojové možnosti a osvojiť si základy spôsobilosti učiť sa učiť sa a poznávať seba samého,

- podporovať kognitívne procesy a spôsobilosti žiakov kriticky a tvorivo myslieť prostredníctvom získavania vlastnej poznávacej skúsenosti a aktívnym riešením problémov,

- vyvážene rozvíjať u žiakov spôsobilosti dorozumievať sa a porozumieť si, hodnotiť (vyberať a rozhodovať) a iniciatívne konať aj na základe sebariadenia a sebareflexie,

- podporovať rozvoj intrapersonálnych a interpersonálnych spôsobilostí, najmä otvorene vstupovať do sociálnych vzťahov, účinne spolupracovať, rozvíjať si sociálnu vnímavosť a citlivosť k spolužiakom, učiteľom, rodičom, ďalším ľuďom obce a k svojmu širšiemu kultúrnemu a prírodnému okoliu,

- viesť žiakov k tolerancii a k akceptovaniu iných ľudí, ich duchovno-kultúrnych hodnôt, - naučiť žiakov uplatňovať svoje práva a súčasne plniť svoje povinnosti, niesť zodpovednosť za svoje zdravie a aktívne ho chrániť a upevňovať.

Hlavnými programovými cieľmi primárneho vzdelávania sú rozvinuté kľúčové spôsobilosti (ako kombinácie vedomostí, spôsobilostí, skúseností a postojov) žiakov na úrovni, ktorá je pre nich osobne dosiahnuteľná. V etape primárneho vzdelávania sú za kľúčové považované:

- komunikačné spôsobilosti, matematická gramotnosť a gramotnosť v oblasti prírodných vied a technológií, spôsobilosti v oblasti digitálnej gramotnosti (informačno

- komunikačné technológie), spôsobilosti učiť sa učiť sa, riešiť problémy, ďalej sú to osobné, sociálne a občianske spôsobilosti, spôsobilosť chápať kultúru v kontexte a vyjadrovať sa prostriedkami danej kultúry.

Osvojovanie kľúčových kompetencií je dlhodobým a zložitým procesom, ktorý začína v predprimárnom vzdelávaní, pokračuje v primárnom a sekundárnom vzdelávaní a postupne sa dotvára v ďalšom priebehu života. Celoživotne sa rozvíjajúce kľúčové spôsobilosti (kompetencie) potrebuje každý jednotlivec na osobné uspokojenie a naplnenie, na rozvoj kompletnej osobnosti, na aktívne občianstvo a na uplatnenie sa vo svete práce. Výber kľúčových kompetencií vychádza z európskeho referenčného rámca kľúčových spôsobilostí, ktoré sú rozpracované s ohľadom na hodnoty a potreby nášho školského systému. Kľúčové kompetencie majú nadpredmetový charakter a vzájomne sa prelínajú. Sú výsledkom celkového procesu celostného vzdelávania. K ich rozvíjaniu prispieva celý vzdelávací obsah, organizačné formy a metódy výučby, podnetné sociálno-emočné prostredie školy, programové aktivity uskutočňované v škole, ale aj v mimovyučovacej a v mimoškolskej činnosti.

Primárny stupeň školského vzdelávania

Primárne vzdelanie získa žiak úspešným absolvovaním všeobecnovzdelávacieho programu ostatného ročníka primárneho stupňa základnej školy. Dokladom o získanom vzdelaní je vysvedčenie. Absolvent programu primárneho vzdelávania plynule pokračuje na nadväzujúcom stupni nižšieho sekundárneho vzdelávania alebo adekvátnom stupni viacročného gymnázia.

4. Profil absolventa

Absolvent programu primárneho vzdelania má osvojené (aj vlastným podielom) základy čitateľskej, pisateľskej, matematickej, prírodovedeckej a kultúrnej gramotnosti. Nadobudol základy pre osvojenie účinných techník (celoživotného) učenia sa a pre rozvíjanie spôsobilostí. Získal predpoklady pre to, aby si vážil sám seba, i druhých ľudí, aby bol dokázal ústretovo komunikovať a spolupracovať. Má osvojené základy používania materinského, štátneho a cudzieho jazyka. Úroveň rozvinutosti kľúčových kompetencií tvorí bázu pre ďalší rozvoj v následných stupňov vzdelávania.

Absolvent primárneho vzdelania má osvojené tieto kľúčové kompetencie (spôsobilosti):

(a) sociálne komunikačné kompetencie (spôsobilosti):

- vyjadruje sa súvisle a výstižne písomnou aj ústnou formou adekvátnou primárnemu stupňu vzdelávania,

- dokáže určitý čas sústredene načúvať, náležite reagovať, používať vhodné argumenty a vyjadriť svoj názor,

- uplatňuje ústretovú komunikáciu pre vytváranie dobrých vzťahov so spolužiakmi, učiteľmi, rodičmi a s ďalšími ľuďmi, s ktorými prichádza do kontaktu,

- rozumie rôznym typom doteraz používaných textov a bežne používaným prejavom neverbálnej komunikácie a dokáže na ne adekvátne reagovať,

- na základnej úrovni využíva technické prostriedky medzi osobnej komunikácie,

- chápe význam rešpektovania kultúrnej rozmanitosti,

- v cudzích jazykoch je schopný na primeranej úrovni porozumieť hovorenému textu, uplatniť sa v osobnej konverzácii, ako aj tvoriť texty, týkajúce sa bežných životných situácií,

(b) kompetencia (spôsobilosť) v oblasti matematického a prírodovedného myslenia

- používa základné matematické myslenie na riešenie rôznych praktických problémov v každodenných situáciách a je schopný (na rôznych úrovniach) používať matematické modely logického a priestorového myslenia a prezentácie (vzorce, modely)

- je pripravený ďalej si rozvíjať schopnosť objavovať, pýtať sa a hľadať odpovede, ktoré smerujú k systematizácii poznatkov,

(c) kompetencie (spôsobilosti) v oblasti informačných a komunikačných technológií

- vie používať vybrané informačné a komunikačné technológie pri vyučovaní a učení sa,

- ovláda základy potrebných počítačových aplikácií,

- dokáže primerane veku komunikovať pomocou elektronických médií,

- dokáže adekvátne veku aktívne vyhľadávať informácie na internete,

- vie používať rôzne vyučovacie programy,

- získal základy algoritmického myslenia,

- chápe, že je rozdiel medzi reálnym a virtuálnym svetom,

- vie, že existujú riziká, ktoré sú spojené s využívaním internetu a IKT.

(d) kompetencia (spôsobilosť) učiť sa učiť sa

- má osvojené základy schopnosti sebareflexie pri poznávaní svojich myšlienkových postupov, Upravené podľa odporúčania Európskeho parlamentu a rady z 18. decembra 2006 o kľúčových kompetenciách pre celoživotné vzdelávanie.

- uplatňuje základy rôznych techník učenia sa a osvojovania si poznatkov ,

- vyberá a hodnotí získané informácie, spracováva ich a využíva vo svojom učení a v iných činnostiach,

- uvedomuje si význam vytrvalosti a iniciatívy pre svoj pokrok,

(e) kompetencia (spôsobilosť)riešiť problémy

- vníma a sleduje problémové situácie v škole a vo svojom najbližšom okolí, adekátne svojej úrovni navrhuje riešenia podľa svojich vedomostí a skúseností z danej oblasti,

- pri riešení problémov hľadá a využíva rôzne informácie, skúša viaceré možnosti riešenia problému, overuje správnosť riešenia a osvedčené postupy aplikuje pri podobných alebo nových problémoch,

- pokúša sa problémy a konflikty vo vzťahoch riešiť primeraným (chápavým a spolupracujúcim) spôsobom,

(f) osobné, sociálne a občianske kompetencie (spôsobilosti)

- má základy pre smerovanie k pozitívnemu sebaobrazu a sebadôvere,

- uvedomuje si vlastné potreby a tvorivo využíva svoje možnosti,

- dokáže odhadnúť svoje silné a slabé stránky ako svoje rozvojové možnosti,

- uvedomuje si dôležitosť ochrany svojho zdravia a jeho súvislosť s vhodným a aktívnym trávením voľného času

- dokáže primerane veku odhadnúť dôsledky svojich rozhodnutí a činov,

- uvedomuje si, že má svoje práva a povinnosti,

- má osvojené základy pre efektívnu spoluprácu v skupine,

- dokáže prijímať nové nápady alebo aj sám prichádza s novými nápadmi a postupmi pri spoločnej práci,

- uvedomuje si význam pozitívnej sociálno-emočnej klímy v triede a svojim konaním prispieva k dobrým medziľudským vzťahom,

(g) kompetencia (spôsobilosť) vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi kultúry

- dokáže sa vyjadrovať na úrovni základnej kultúrnej gramotnosti prostredníctvom umeleckých a iných vyjadrovacích prostriedkov,

- dokáže pomenovať druhy umenia a ich hlavné nástroje a vyjadrovacie prostriedky (na úrovni primárneho vzdelávania), - uvedomuje si význam umenia a kultúrnej komunikácie vo svojom živote,

- cení si a rešpektuje kultúrno-historické dedičstvo a ľudové tradície,

- rešpektuje vkus iných ľudí a primerane veku dokáže vyjadriť svoj názor a vkusový postoj,

- ovláda základné pravidlá, normy a zvyky súvisiace s úpravou zovňajšku človeka,

- pozná bežné pravidlá spoločenského kontaktu (etiketu),

- správa sa kultúrne, primerane okolnostiam a situáciám,

- má osvojené základy pre tolerantné a empatické vnímanie prejavov iných kultúr.

Základná škola ako vzdelávacia inštitúcia sa nevzdáva ani úlohy výchovy, preto požaduje, aby absolvent bol aj usilovný, svedomitý, samostatný, čestný. Snaží sa vzdelávanie vykonávať tak, aby žiaci mali potrebné vedomosti a zručnosti, ale aby všetky svoje vedomosti, zručnosti, schopnosti dokázali aj správne využiť pri realizácii úloh.

Absolvent 1.stupňa ZŠ by teda mal: svojim vystupovaním robiť dobré meno škole, byť schopný vytvárať dobré medziľudské vzťahy, byť schopný hodnotiť svoju úlohu v škole, v rodine a v spoločnosti, byť schopný starať sa i o svoje fyzické i psychické zdravie, vedieť uzatvárať kompromisy, byť schopný vyhľadávať, hodnotiť a využívať pri učení rôzne zdroje informácií, osvojiť si metódy štúdia a práce s informáciami, mať schopnosť vnímať umenie, snažiť sa porozumieť mu a chrániť umelecké prejavy, byť si vedomý svojich kvalít.

5. Pedagogické stratégie

Stratégia vyučovania určuje metódy a formy práce, ktorých premyslený výber, logické usporiadanie a kombinovanie je prostriedkom motivácie a usmernenia žiakov na vyučovaní a učení. Prostredníctvom obsahu, metód a foriem výučby a materiálnych prostriedkov sa budeme usilovať vo výučbe o rozvoj a sebautváranie osobnosti žiaka, ktorý pozostáva z týchto procesov:

- osvojovanie poznatkov (vedúce k nadobúdaniu vedomostí)

- osvojovanie skúseností z realizácie spôsobov činností (vedúce k vedomostiam, ale prevažne k nadobúdaniu a rozvíjaniu zručností a návykov)

- osvojovanie skúseností z tvorivej činnosti (vedúce aj k nadobúdaniu a rozvíjaniu schopností a záujmov)

- utváranie postojov, názorov a hodnôt.

   Dominantným vo výučbe s koncepciou tvorivo - humanistickej výchovy nie je zamestnať žiakov činnosťami, ale pomocou činností (úloh) cielene a profesionálne rozvíjať psychické funkcie a procesy - osobnosť žiaka. Učitelia preto budú mať pri každej činnosti premyslené, ktoré funkcie osobností žiakov budú rozvíjať. Neustále zamestnávanie množstvom činností, úloh, programov pod heslom nesprávne chápanej aktivity môže mať za následok, že tento tlak vonkajších vplyvov im nenechá dostatočný čas na pokojné zamyslenie, sústredenie sa. Učitelia si preto zapracujú do tematických plánov metódy zachytávajúce vnútornú stránku výučby - metódy rozvoja kognitívnych a metódy rozvoja nonkognitívnych funkcií, podľa toho, či sú viac zamerané na rozvoj poznávacích alebo mimopoznávacích charakteristík osobností žiakov.

   Organizácia vyučovania vyžaduje isté zmeny, budeme sa usilovať prejsť na flexibilný školský model, ktorý umožní na jednej strane reagovať na spoločenskú požiadavku a na strane druhej uspokojiť individuálne vzdelávacie potreby každého jednotlivca. V celkovom charaktere školy si tieto zmeny vyžiadajú prechod od informatívneho vyučovania k vyučovaniu objavnému, od direktívneho typu vyučovania ku komunikatívnemu s dôrazom na sociálne zručnosti žiaka, od hodnotenia výsledkov k doceňovaniu priebehu poznávacej činnosti, od jednorazovej prípravy učiteľa k celoživotnému vzdelávaniu. Tento smelý cieľ bude vyžadovať zmenu v prístupe učiteľa k žiakovi (učiteľ riadi proces, žiaci ho vytvárajú), vo fragmentárne poňatom vzdelávacom obsahu k jeho celistvému poňatiu. Pre usporiadanie vzdelávacieho procesu je dôležité s kým a ako učiteľ pracuje a kde vyučovacia hodina prebieha.

   V organizačných spôsoboch sa budeme usilovať o problémové vyučovanie, projektovú výučbu, skupinové vyučovanie a integrované tematické vyučovanie. V metódach participatívne metódy (dialóg, diskusia), prípadové štúdie, inscenačné metódy (metódy hrania rol), brainstormingové metódy (burza dobrých nápadov), kognitívne metódy, zážitkové metódy, skúsenostné metódy a pod. Kým metódy výučby zachycujú vnútornú stránku výučby, vonkajšia stránka tohto procesu je opísaná formami výučby. Podporovať budeme výučbu pomocou didaktickej techniky, seminárov, diskusií, samostatných a tímových projektov, dlhodobými samostatnými prácami, prezentáciami, praktickou výučbou.

   V oblasti rozumovej výchovy je naším cieľom rozvíjať u žiakov tvorivé myslenie, samostatnosť, aktivitu, sebahodnotenie. Osobnostný a sociálny rozvoj budeme realizovať stimuláciou skupín žiakov so slabšími vyučovacími výsledkami, podporou individuálnych schopností. Vo výraznej miere sa budeme usilovať podporovať talentovaných žiakov. Našou snahou bude pozitívne hodnotenie žiakov, zvlášť slaboprospievajúcich, ale aj ostatných, pre zvýšenie vnútornej motivácie.

6. Zabezpečenie výučby pre žiakov so špeciálnymi potrebami

Škola je otvorená pre všetky kategórie výučby žiakov so špeciálnymi potrebami – so zdravotným znevýhodnením, zo sociálne znevýhodneného prostredia.

a) Škola môže vzdelávať žiakov so zdravotným znevýhodnením, ktorí nepotrebujú špeciálne priestorové úpravy. Žiakom školy so zdravotným a sociálnym znevýhodnením poskytujeme asistenta učiteľa. Spolupracujeme so školským zariadením výchovného poradenstva Centrum pedagogického poradenstva v Spišskej Novej Vsi. Neposkytujeme však odborné personálne zabezpečenie ako sú školský špeciálny pedagóg, liečebný pedagóg, psychológ,, rehabilitačná sestra.

Na základe odporúčania Centra pedagogicko-psychologického poradenstva sme individuálne začlenili v podmienkach bežnej ZŠ

a) žiakov zo zdravotným znevýhodnením zo špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

b) Žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia tvoria súčasť temer každej triedy. Dostávajú zdarma dvakrát v roku učebné pomôcky, obed pri pravidelnej školskej dochádzke.

c) Učitelia sa budú venovať nadaným žiakom individuálne na vyučovaní, v nepovinných predmetoch a v krúžkovej činnosti.

Žiaci školy sa vo veľkej miere zúčastňujú na rôznych súťažiach a predmetových olympiádach, ktorých vyhlasovateľom je Ministerstvo školstva SR a iné organizácie. Škola dosahuje pomerne dobré umiestnenia v okrese, v kraji aj v celoštátnom meradle – v športových olympiádach, olympiádach z matematiky, v hudobných, literárnych súťažiach.

Pre šport sú vytvorené vhodné podmienky v telocvični, športovom ihrisku. 

 

7.Začlenenie prierezových tém

- DOPRAVNÁ VÝCHOVA

- OSOBNOSTNÝ A SOCIÁLNY ROZVOJ

- ENVIRONMENTÁLNA VÝCHOVA

- MEDIÁLNA VÝCHOVA

- MULTIKULTÚRNA VÝCHOVA

- FINANĆNÁ GRAMOTNOSŤ

- OCHRANA ŽIVOTA A ZDRAVIA

- REGIONÁLNA VÝCHOVA A TRADIČNÁ ĽUDOVÁ KULTÚRA

- TVORBA PROJEKTU A PREZENTAČNÉ ZRUČNOSTI

Prierezové témy sú začlenené do predmetov podľa svojho obsahu a uvedené sú v učebných osnovách a v tematických výchovno-vzdelávacích plánoch jednotlivých predmetov. Dopravná výchova bude tvoriť súčasť telesnej výchovy, prírodovedy, didaktických hier, ale aj matematiky, slovenského jazyka, spoločenskej výchovy a pracovného vyučovania. Žiaci sa raz ročne zúčastnia návštevou Dopravného ihriska v Spišskej Novej Vsi. 

Osobnostný a sociálny rozvoj - téma je začlenená do Rímskokatolíckeho náboženstva, Slovenského jazyka a literatúry a Vlastivedy.

Environmentálna výchova do Slovenského jazyka a literatúry, Prírodovedy, Vlastivedy a Rímskokatolíckeho náboženstva.

Mediálna výchova bude využívaná v informatike a v umeleckých krúžkoch, v Slovenskom jazyku a literatúre.  

Multikultúrna výchova sa začlení do jednotlivých učebných osnov predmetov Rímskokatolícke náboženstvo, Vlastiveda, Výtvarná výchova, Hudobná výchova a Informatika.

Finančná gramotnosť bude začleňovaná do predmetov Matematika, Slovenský jazyk a literatúra,  Prírodoveda, Rímskokatolícke náboženstvo, Informatika, na prednáškach, triednických hodinách a v aktivitách počas školského roka ako aj v Dni finančnej gramotnosti..

Ochranu života a zdravia je včlenená do predmetov Telesná a športová výchova, Prírodoveda, športových krúžkov a didaktických hier.

Regionálnu výchovu a tradičnú ľudová kultúru, ktorá úzko súvisí s prierezovou témou Multikultúrna výchova je možné zaradiť do viacerých predmetov, prostredníctvom ich obsahov, ale aj formou projektov, exkurzií a pod. Vhodnými sa javia najmä predmety Výtvarná, Hudobná, literárna výchova, Rímskokatolícke náboženstvo, Pracovné vyučovanie, ale aj Prvouka. Prírodoveda, Vlastiveda. Na podporu ochrany tradičnej kultúry sa v škole úspešne podieľa krúžok Rómske tance, ktorý nenásilne žiakov vťahuje do pestovania a rozvíjania ľudových tradícií.

Tvorbu projektov a prezentačné zručnosti budú učitelia rozvíjať v predmetoch Informatika, Slovenský jazyk a literatúra, Anglický jazyk, prírodovedné predmety, Výtvarná výchova ako aj v krúžkoch.

III. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia

Vnútorný systém hodnotenia kvality zameriame na 3 oblasti:

1. Hodnotenie žiakov

2. Hodnotenie pedagogických zamestnancov

3. Hodnotenie školy

1. Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce žiakov

Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy a aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov. Cieľom je zhodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami. Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov bude škola vychádzať z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu. Okrem sumatívnych výsledkov sa sústredí na rozpracovanie formatívneho hodnotenia výsledkov žiakov formou hodnotiaceho portfólia.

- Bude dbať na to, aby sa prostredníctvom hodnotenia nerozdeľovali žiaci na úspešných a neúspešných.

- Hodnotenie sa bude realizovať na základe určitých kritérií, prostredníctvom ktorých sa bude sledovať vývoj žiaka.

- Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa bude brať do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon.

- Bude sa odlišovať hodnotenie spôsobilostí od hodnotenia správania.

Práce v hodnotiacom portfóliu v 1.- 4. ročníku:

Povinné práce v hodnotiacom portfóliu:

- Vybrané písomné práce z jednotlivých predmetov.

- Prezentovanie ľubovoľnej témy.

Voliteľné – bude sa vychádzať z toho, čo je obsahom vzdelávania v 1. – 4. ročníku:

- Návrh triedneho poriadku;

- prezentácia fotografií triedy z rôznych akcií školy

- Výsledky zo súťaží;

 

2. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov

Hodnotenie zamestnancov je zakotvené v pracovnom poriadku, vykonáva sa formou:

 - pozorovania (hospitácie),

 - rozhovoru,

 - výsledkov žiakov, ktorých učiteľ vyučuje (prospech, žiacke súťaže, didaktické testy zadané naraz vo všetkých paralelných triedach, úspešnosť prijatia žiakov na gymnázia,

 -  sledovania pokroku žiakov vo výsledkoch pod vedením učiteľa,

 -  hodnotenia výsledkov pedagogických zamestnancov v oblasti ďalšieho vzdelávania, tvorby učebných pomôcok, mimoškolskej činnosti a pod.,

 -  hodnotenia pedagogických a ostatných zamestnancov vedením školy,

 -  vzájomného hodnotenia učiteľov (čo si vyžaduje aj vzájomné hospitácie a „otvorené hodiny“, · hodnotenia učiteľov žiakmi.

3. Hodnotenie školy

Cieľom hodnotenia je, aby žiaci a ich rodičia získali dostatočné a hodnoverné informácie o tom, ako zvládajú požiadavky na ne kladené. A preto, aby aj verejnosť vedela, ako škola dosahuje ciele, ktoré sú na žiakov kladené v ŠVP a ŠkVP. Vlastné hodnotenie školy je zamerané na:

 - ciele, ktoré si škola stanovila, najmä v koncepčnom zámere rozvoja školy a v školskom vzdelávacom programe, ich reálnosť a stupeň dôležitosti;

 -  posúdenie ako škola spĺňa ciele, ktoré sú v ŠkVP;

 -  oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky a oblasti, v ktorých škola dosahuje slabšie výsledky, včítane návrhov a opatrení.

Pravidelne sa budú monitorovať:

 -  podmienky na vzdelanie;

 -  spokojnosť s vedením školy a učiteľmi;

 -  prostredie – klímu školy;

 -  priebeh vzdelávania – vyučovací proces- metódy a formy vyučovania;

 -  úroveň podpory žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami;

 -  výsledky vzdelávania;

 -  riadenie školy; 

 -  úroveň výsledkov práce školy.

Kritériom pre nás je:

 -  spokojnosť žiakov, rodičov, učiteľov;

 -  kvalita výsledkov.

Nástroje na zisťovanie úrovne stavu školy:

 -  dotazníky pre žiakov a rodičov;

 -  analýza úspešnosti žiakov na súťažiach, olympiádach.

 

IV. Rámcový učebný plán

Učebné osnovy

Tvoria vlastný didaktický program vzdelávania pre každý predmet. Vychádzajú zo Štátneho vzdelávacieho programu a reflektujú profil absolventa a zameranie školy.

Obsahujú

1. Charakteristiku predmetu, jeho význam v obsahu vzdelávania

2. Rozvíjajúce ciele, predmetové spôsobilosti, vychádzajúce z kľúčových spôsobilostí

3. Témy, prostredníctvom ktorých rozvíjame kompetencie, obsah, prierezové témy a prepojenie s inými predmetmi

4. Požiadavky na výstup

5. Metódy a formy práce – stratégie vyučovania

6. Učebné zdroje sú zdrojom informácií pre žiakov. Sú to učebnice, odborná literatúra, odborné časopisy, náučné slovníky, materiálno-technické a didaktické prostriedky a pod.

7. Hodnotenie predmetu

Školský vzdelávací program

Školský vzdelávací program Vzdelanie pre život ISCED 1 na školský rok 2016/2017 bol prerokovaný a schválený na Pedagogickej rade Základnej školy dňa 22. 08. 2016.

 

 

________________________

Ing. Michal Švajka riaditeľ školy

 

Školský vzdelávací program Vzdela ISCED 1 na školský rok 2016/2017 bol prerokovaný Radou školy dňa 08. 09. 2016.

 

_________________________

Mgr. Ľudmila Bartošová

predsedkyňa Rady školy

 

 

Prílohy – učebné osnovy

Novinky

Kontakt

  • Cirkevná základná škola Juraja Sklenára
    Školská 54/55,
    05 313 Letanovce
    email: skola@czsjs.sk
    IČO: 31942067
    DIČ: 2020719657
  • +421 x 0534491223

Fotogaléria